Ana Sayfa Özgeçmiş Kitapları Yazıları Röportajları Haber Fotoğraf Albümü Video Galeri İletişim

GÜLEN ÇETESİNDEN HOŞGÖRÜ DAVETİYESİ

17.04.2014

Fethullah Gülen Hocaefendi’nin avukatı Nurullah Albayrak, attığı tweet’lerle açık bir şekilde halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Mazhar Bağlı hakkında suç duyurusunda bulundu.

       Mazhar Bağlı, Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden takipçilerinden ‘cemaat’ kermeslerine giden AKP’lileri ihbar etmelerini istemişti. Bağlı, Hizmet Hareketi’ne bağlı insanları ise, “Paralel çeteciliğe delil soranlara ‘her bir ferdinizin varlığı tek başına yeterli bir delil değil mi?’ deyin ve geçin.” sözleriyle potansiyel suçlu ilan etmişti. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyesi Bağlı, “Bu saatten sonra milletin öfkesini asla kavga kesmez... İntikam istiyor millet, kan kusturanlara kan kusturulsun istiyor.” tweet’iyle de içindeki kini dışa vurmuştu. Fethullah Gülen Hocaefendi’nin avukatı Nurullah Albayrak, Bağlı’nın bu tweet’lerini yargıya taşıdı. Bağlı’nın ifadeleriyle halkı sınıflara ayırmak suretiyle nefret suçu işlediğini belirterek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.  Suç duyurusunda, Bağlı’nın paralel yapı iddialarının ‘Hizmet Hareketi’ni hedef aldığı ve Hizmet Hareketi’ne karşı iftira ve hakaret içerdiği vurgulandı. Bağlı’nın ifadelerinde kullandığı dilin, nefret söylemi oluşturduğu belirtilirken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına atıf yapıldı. AİHM’nin  “Belirli birey veya grupların onurunu kırabilecek, ‘nefret söylemi’ teşkil eden somut ifadelerin Sözleşmesinin 10’uncu maddesinde düzenlenen ifade özgürlüğünün koruması altında değildir.’ şeklindeki kararına vurgu yapılarak, ifade özgürlüğü sınırlarında olmadığı kaydedildi. Dilekçede; şiddet çağrısı yapan, bir gruba karşı nefret içeren ifadeler kullanılması ifade özgürlüğü kapsamında olmadığı belirtildi.

     Dilekçede, gerçek dışı ve kamu yararı amacı taşımayan yazılarla kara propaganda yapıldığına işaret edildi. Bağlı’nın ifadeleriyle insanların tahrik olabileceğinin altı çizilerek, “Yazdıkları yazılarla insanların tahrik olabileceğini bilen sorumluluk sahibi kişilerin tahrik içerikli sözlerden kaçınması muhakkaktır. Basın özgürlüğü denilerek halkı kin ve düşmanlığa tahrike sevk edecek iddia ve ifadelerde bulunulması kabul edilemez.” ifadelerine yer verildi.